Yükleniyor ...Processing
×

ÇEREZ BİLGİLENDİRME

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için “Kişisel Verilerin Korunması” başlıklı aydınlatma metnine "http://www.tmtb.org.tr/MB/Index/Kisisel-Verilerin-Korunmasi" adresinden ulaşabilirsiniz.

13 Nisan 2022
64. Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı Gerçekleşti

TMTB 64. Olağan Seçimli Genel Kurulu bugün Türkiye Sigorta Birliğimizin toplantı odasında yapıldı.

Yeni dönem Büro Yönetim Kuruluna Sn. Remzi Duman-Türkiye Sigorta, Sn. Erdinç Gökalp-Anadolu Sigorta, Sn. Ufuk Ul-HDI Sigorta ve Sn. Süha Çele-Eureko Sigorta seçilmiştir.

Ayrıca Büro Denetim Kuruluna Sn. Murat Özkömürcü-Ak Sigorta ve Sn. Serkan Özden-Neova Sigorta;

Yeşil Kart Teknik Komite üyeliğine ise Sn. Nurdan Türkdemir-Anadolu Sigorta, Sn. Melike Nur Çınar-Türkiye Sigorta, Sn. Bilge İnsel-Bereket Katılım Sigorta, Sn. Seyda Köksal-Quick Sigorta ve Sn. Burak Özgen-Türk Nippon Sigorta seçilmiştir.

Sektörümüze hayırlı olmasını diler, sayın Özgür Obalı’ya ev sahipliği için şükranlarımızı sunarız.


Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu
28 Şubat 2022
Uluslararası Sigortacılık Fuarı ve Kongresi

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu, Uluslararası Sigortacılık Fuarı ve Kongresinde.

Büro Müdürümüz Sayın M. Akif Eroğlu'nun "Sigorta Eksperleri Avrupa ve Türkiye Uygulamaları ve Sahte Hasar (FRAUD OLGU) konulu panele 04.03.2022, Cuma - 11.20-12.30 saatleri arasında iştirak edecektir.

Türkiye Motorlu Taşıt Büro'sunun standının bulunduğu fuarda arkadaşlarımız tarafından Yeşil Kart ile ilgili bilgilendirmeler yapılacak.


Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu
15 Şubat 2022
Konu: EKOTÜRK TV - Lojistik Dünyası

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu, Büro Müdürü sayın M. Akif Eroğlu'nun katıldığı EKOTÜRK TV #Lojistik Dünyası programında sayın Ayşegül Ketenci’nin konuğu oldu. Sayın Ayşegül Ketencinin'nin sorularının yanıtlandığı programda sahte yeşil kart alan sürücülerin karşı karşıya olduğu riskler ön plana çıktı.

Sahte yeşil kart ile mücadele eylem planı kapsamında yapılan çalışmalar paylaşıldı.

Programda ayrıca aynı gün geçekleşen TMTB - UND iş birliği protokolü de değerlendirildi.


Programı Youtube üzerinde izlemek için...


Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu
15 Şubat 2022
İş Birliği Protokolü - İmza Töreni Gerçekleşti

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ile Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu (TMTB) arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında sahte yeşil kartla mücadele, trafik kazalarının azaltılması, yeşil kart sigortasının bilinirliğini artırma çalışmaları yapılacak.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu


Fotoğtaf galerisine gitmek için...

Twitter'da görüntülemek için...

11 Şubat 2022
Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu
İş Birliği Protokolü - İmza Töreni

Türkiye ekonomisinin ihracata dayalı büyüme modelindeki karayolu taşımacılığı alanında en önemli paydaşı Uluslararası Nakliyeciler Derneği ile Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu olarak Karayolu uluslararası taşımacılık sektöründe, yeşil kart sigortaları konusunda bilinirliği sağlamak amacıyla TMTB ve UND arasında Kurumsal İletişim Çalışma Grubunun oluşturulması, Yeşil kartta sahteciliğin önlenmesi,Yeşil kart geçerli olan rotalarda Trafik kazalarının azaltılması,Türk taşımacılık sektörünün yoğun olarak kullandığı ancak henüz Yeşil Kart Sistemine üyeliği bulunmayan ülkelerin Yeşil Kart Sistemine üyeliğinin teşviki konusunda ilgili otoritelere TMTB & UND işbirliği ile girişimlerin yapılması,UND’nin temsilciliği bulunduğu bölgelerde gerçekleştirilecek Bölge Çalışma Grubu Toplantılarına, TMTB Temsilcilerinin katılımı ve Yeşil Kart Sigortaları hakkında bilgilendirme yapılmasının sağlanması vb konularda işbirliği protokolü imzalıyoruz. Büro olarak amacımız yurtdışında geçerli olan yeşil kart kulanımında işletenlerimize ve sürücülerimize destek olmak, karşılaşılan sorunları minimuma indirmek, transit geçişleri kolaylaştırmak için yeşil kart kulanılan ülkeleri artırmak ve en önemlisi de sahip olduğumuz datayı paylaşarak trafik kazalarını azaltmak suretiyle Türkiye ticari hayatına destek olmaktır. Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu

görüntülemek için...

19 Ekim 2021
Motorlu Taşıt Büroları İstanbul'da buluşuyor

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu İstanbul'da uluslararası önemli bir toplantıya evsahipliği yapacak. Büronun üyesi olduğu 47 üyeden oluşan Council of Bureaux'un Plaka Anlaşması Dışındaki Üye Ülkeler Büroları Toplantısı( Non-Multilateral Agreement) 21 Ekim 2021 tarihinde İstanbul Fairmont Quasar'da gerçekleştirilecek. Toplantıya Council of Bureaux Başkanı Sandra Schwarz da katılacak.

Toplantının 09:30 -11:00 arasındaki açık bölümünde Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Müdürü Mehmet Akif Eroğlu, Büro Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman, TSB Genel Sekreteri Özgür Obalı, COB Genel Sekreteri Greet Flore ve COB Başkanı Sandra Schwarz'ın konuşmaları olacak. 11-30-13:00 arasındaki kapalı oturumda ise yurt dışı üyeler ile toplantılar gerçekleştirilecek.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu

Twitter'da görüntülemek için...

06 Ekim 2021
Azerbaycan Yeşil Kart Bürosu

Kardeş ülke Azerbaycan İcbarı Sigorta Büro Direktörü kıymetli dostum Rashad Ahmedov ekibi ile Büromuzu ziyarete geldiler.

İki büro arasında karşılıklı işbirliği yapılacak hususları görüşerek “mutabakat zaptı imzalamaya”(MoU)karar verdik. Hayırlı olması temennisi ile.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu

Twitter'da görüntülemek için...

03.06.2021

UND'nin Sesi

Mehmet-Akif-Eroglu

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Müdürü Sayın Mehmet Akif Eroğlu'nun UND'nin Sesi Dergisi ile yaptığı söyleşi içeriği aşağıda yer almaktadır.

Mehmet-Akif-Eroglu
Mehmet-Akif-Eroglu
Mehmet-Akif-Eroglu
Mehmet-Akif-Eroglu


30 Mart 2021
Konu: EKOTÜRK TV - Son Seans

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu, Büro Müdürü sayın M. Akif Eroğlu'nun çevrimiçi katıldığı EKOTÜRK TV #Son Seans programında sayın Ali Çağatay’ın konuğu oldu. Sayın Ali Çağatay'ın sorularının yanıtlandığı programda Sahte Yeşil Kart alan sürücülerin karşı karşıya olduğu riskler ön plana çıktı.

Yeşil kartların kontrolü e-devlet üzerinden sorgulanabilir.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu
24 Şubat 2021
Konu: EKOTÜRK TV - Lojistik Dünyası

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu, Büro Müdürü sayın M. Akif Eroğlu EKOTÜRK TV’de #Lojistik Dünyası programında sayın Fatih Şener’in konuğu oldu. Sahte Yeşil Kart alan sürücülerin karşı karşıya olduğu riskler konuşuldu. Yeşil kartların kontrolü e-devletten sorgulanabilir.

Yayın linki için: İzlemek için Tıklayın...

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu
08 Aralık 2020
Konu: Yeşil Kart Sigortası Sertifikası Formatında Değişiklik

Yeşil Kart Sisteminin işleyişinden sorumlu kurum olan Bürolar Konseyinin ( www.cobx.org ) Büromuza göndermiş olduğu 26.11.2020 tarihli bilgilendirme yazısına göre İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından dolayı Yeşil Kart sigorta sertifikalarının formatında 01.01.2021 tarihinden geçerli olacak şekilde değişiklik yapılacak, İngiltere’nin ülke kodu olan ’’GB’’ ibaresi Yeşil Kartın ön yüzünde artık ayrı bir kutucuk şeklinde yer alacaktır. Halihazırdaki formatla kullanımda olan Yeşil Kartlar için 31.12.2022 tarihine kadar bir geçiş süresi tanınmış olup, bu süre zarfında kullanımdaki Yeşil Kartlar geçerli sayılacaktır.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu
08 Aralık 2020
Konu: Yeşil Kart Geçerliliğinin E-Devlet Portalı Üzerinden Sorgulanması

Yeşil Kartların geçerliliği e-devlet portalından sorgulanabilmektedir. Almış oldukları Yeşil Kartların geçerliliğini sorgulamak isteyen sigortalılar e-devlet (www.turkiye.gov.tr) portalı içerisindeki ‘’Sigorta Bilgi ve Gözetim’’ alanından ‘’gerçek kişi’’ ve ‘’tüzel kişi’’ için sorgulamayı kullanabilirler.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu
16 Kasım 2020

Makedonya Sınır Kapılarındaki Türk Yeşil Kart Kontrolleri10 Kasım 2020
Konu: Makedonya Sınır Kapılarındaki Türk Yeşil Kart Kontrolleri

Son günlerde Yeşil Kart sigortalılarımızdan Makedonya’ nın Devebayırı sınır kapısındaki Türk Yeşil Kart kontrolleri ile ilgili şikayet almaktayız.

Şoförler, araçlarına veya römorklarına ülkemizde düzenlettikleri geçerli Yeşil Kart sertifikalarının Makedon sınır yetkililerince kabul edilmediğini, sınır polisi tarafından gözetim altına alındıklarını, bir gece tutulduktan sonra nöbetçi mahkeme tarafından bu Yeşil Kartların sahte olarak karar çıkarıldığını, 2 yıl ertelemeli 3 ay hapis cezasına ve para cezasına çarptırılarak yeni bir Yeşil Kart sigortası daha yapmak zorunda kaldıklarını belirtmekteler.

Kuzey Makedonya mahkemesi tarafından vatandaşlarımız haklarında verilen kararlarda Yeşil Kart Sigorta belgesinin İmzasız,Mühürsüz,Kaşesiz,Yeşil kart sigortalarında Hologram veya kabartma bulunmadığı ve ayrıca seri numaralarının farklı olması nedenleriyle sahte kabul edildiği belirtilmektedir.

Sigortalılarımız (Türk nakliyat şirketleri) sundukları Yeşil Kartların sahte olarak değerlendirildiğini belirttiler. Kendi kayıtlarımızı kontrol ettiğimizde Yeşil Kartların geçerli olduğunu tespit ettik.

Türk sürücülerinin geçerli Yeşil Kartları olmasına rağmen bu şekilde kriminalize edilmesi ciddi rahatsızlık verici bir uygulama olup Büromuz sorunun çözümü için Makedonya Yeşil Kart Bürosu, Bürolar Konseyi ve Makedonya’daki Türk Büyükelçiliği nezdinde gerekli girişimlere başlamıştır.

“Bu tür problemlerin yaşanmaması için sürücülerin Yeşil Kart sertifikalarının asıllarını mutlak surette yanlarında bulundurmaları büyük önem arzetmektedir.”

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu
16 Aralık 2018

Xprimm Dergisi için Söyleşi

Hilmi-Karamercan

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Müdürü Sayın Hilmi Karamercan'nın Xprimm Dergisi ile yaptığı söyleşi aşağıda yer almaktadır.

Hilmi-Karamercan
Hilmi-Karamercan
Hilmi-Karamercan


27 Nisan 2018

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yönetim Kurulu Toplantısı

27 Nisan 2018 tarihinde Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu'nda gerçekleştirilen Yönetim Kurulunda, Yönetim Kurulu kendi arasında görev bölümü yapmıştır.

Yeni görev dağılımına göre;Başkan M. Metin Oğuz
Başkan Yard. Salih Ercan
Üye Ömer Sacan
Üye Tayfun Altıntaş
Üye Tolga Gürkan
Üye Atilla Oksay
Üye Hilmi Karamercan
03 Nisan 2018

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu 60. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

3 Nisan 2018 tarihinde Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’nde gerçekleştirilen Genel Kurulda, bir önceki Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri ibra edilmiş ve yeni Yönetim Kurulu Üyeleri seçilmiştir.

Henüz görev paylaşımı yapılmamış yeni Yönetim Kurulu Üyelerinin isimleri şu şekildedir:

M. Metin Oğuz
Ömer Sacan
Tayfun Altıntaş
Tolga Gürkan
Salih Ercan
Atilla Oksay
Hilmi Karamercan

Yine bu toplantıda önümüzdeki iki yıl için seçilen Denetim Kurulu üye isimleri ise şu şekildedir:

İsmail Hakkı Sancak
Yrd. Doç. Dr. Hakan Özcan
26 Mart 2018

Şemsiye Dergisi İle Söyleşi

Hilmi Karamercan

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Müdürü Sayın Hilmi Karamercan'nın Şemsiye Dergisi ile yaptığı söyleşiye aşağıda yer alan link üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili sayfaya ulaşmak için tıklayınız.

1 Mart 2018

2018 Yılı Konsey Toplantısı

Her yıl farklı bir ülke bürosunun ev sahipliği yaptığı organizasyona, bu yıl İspanya Madrid ev sahipiliği yapıyor.

47 Ülkenin dahil olduğu sistemde ilgili ülke Bürolarının yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantılarda, genel sorunlar, Yeni kararlar vs görüşülmektedir..

20 Temmuz 2017

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu'na Yeni Görev

Riskli Sigortalılar Havuzu: 11 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile kurulmuştur. Havuzun kuruluş amacı, Zorunlu Trafik Sigortasının sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Bu sürdürebilirliği sağlamak maksadıyla, aşağıda belirtilen hasar sıklığı yüksek araç türlerine ilişkin Zorunlu Trafik Sigortasının prim ve hasar tazminatları, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunun yönetimi altında sigorta şirketleri arasında dağıtılır. Zorunlu Trafik Sigortasının Trafik Uygulama Esasları Yönetmeliğinde yer alan (1), (2) ve (3) numaralı basamaklarında bulunan tüm araç grupları ile; (4), (5), (6) ve (7) numaralı basamaklarındaki taksi, minibüs (sürücü dahil 10-17 koltuk), küçük otobüs (sürücü dahil 18-30 koltuk), otobüs (sürücü dahil 31 ve üzeri koltuk), kamyon ve çekici türündeki araç grupları havuz kapsamındadır. Havuz kapsamına giren poliçenin hasar yönetim süreci, poliçeyi düzenleyen sigorta şirketine aittir. Adı geçen dağıtımın usul ve esasları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir.