Yükleniyor ...Processing
×

ÇEREZ BİLGİLENDİRME

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için “Kişisel Verilerin Korunması” başlıklı aydınlatma metnine "http://www.tmtb.org.tr/MB/Index/Kisisel-Verilerin-Korunmasi" adresinden ulaşabilirsiniz.

Yeşil Kart

Kontrolleri

Yabancı plakalı aracın Türkiye’ye girişi esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar:

a. Yeşil Kart Sigorta Sertifikasının Türkiye’de geçerli olup olmadığı tespit edilmelidir. Yeşil Kart Sigorta Sertifikasındaki TR (Türkiye) rumuzunun üzeri açık ise Yeşil Kart Türkiye’de geçerlidir.

b. TR’nin üstü açık ise Yeşil Kart Avrupa ve Asya yakası olmak üzere tüm Türkiye’de geçerlidir. Elle ya da başka bir şekilde Yeşil Karta daha sonradan yapılan eklemeler geçersizdir.

c. Şayet TR’nin üstü kapalı ise o Yeşil Kart’ın ülkemizde geçerli olmadığı unutulmamalı ve böyle bir yeşil kart ile girişe onay verilmemelidir.

d. Yeşil Kart Sigorta Sertifikasında yazılı olan araç plakası, araca ait motor ve şasi numarası ve sigortalı adı vb bilgiler araca ait ruhsattaki bilgiler ile uyumlu olmalıdır.

e. Yeşil Kart Sigorta Sertifikası’nın üzerindeki ülke bürosunun unvanı ile Yeşil Kart numarasındaki ülke rumuzu uyumlu (aynı ülkeye ait) olmalıdır.

f. Aracın kayıtlı olduğu ülke ile araca ait Yeşil Kart Sigorta Sertifikası üzerinde yazılı büronun ülkesi aynı olmalıdır. Örneğin Almanya’da tescilli bir aracın Yeşil Kart numarası Almanya’nın uluslararası kısaltması olan “D” ile başlamalıdır.

g. Yeşil Kart Sigorta Sertifikası’nın süresi, yabancı plakalı aracın ülkemizi ziyaret edeceği süreyi kapsamalıdır.

h. Ülkemizin Trafik Sigortası mevzuatı gereği römorklar birer motorlu taşıt sayılmadıkları ve bağlı bulundukları çekicinin trafik sigortası ile teminat altına alındıkları için bir çekici ve ona bağlı bir römorktan oluşan araçlarda mutlaka çekicinin yeşil kartı kontrol edilmelidir.

Yeşil kart ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.Yeşil Kart Bürolarının 14.06.2019 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısında 01.07.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, tüm ülke Bürolarına Yeşil Kartın siyah beyaz olarak düzenlenebilmesi hususunda yetki verilmiştir.

Bu kapsamda, 01.07.2020 sonrasında ülkemize giriş yapacak olan yabancı plakalı araçlara ait yeşil renkli belgelerin yanı sıra formata uygun ve siyah beyaz olarak düzenlenmiş Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Belgeleri(Yeşil Kart) da geçerli olacaktır.

Yeşil Kartın siyah beyaz olarak düzenlenebilmesi için ülke Bürolarının bu konudaki tercihlerini Bürolar Konseyine bildirmesi gerekli olup Büroların renk tercihini gösteren güncel liste ektedir.

“Rusya Bürosunun Yeşil Kart sistemine üye olmayan Gürcistan ve Kazakistan plakalı araçlara Yeşil Kart düzenleyebilme yetkisi 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Bununla birlikte ULEX araçlarına Yeşil Kart düzenleme yetkisi 31 Aralık 2021 tarihine kadar Kuzey Makedonya Bürosuna verilmiştir. “